Kaya Tuzu Nereden Çıkartılır ?

KAYA TUZU NEREDEN ÇIKARTILIR?

 

Kaya tuzu, İlimiz Merkezinin doğusunda ve 20 km. uzağında bulunan tuz mağarasından çıkartılır.Hititler döneminden beri yaklaşık beş bin yıldır işletilmekte olup 1.6 milyon ton ile yurdumuzun en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir.

Yıllarca yapılan üretim sonucunda bir çok galeriler oluşmuştur.Mağara içinde yer yer tuzdan oluşmuş sarkıt ve dikitlere rastlanır.Osmanlı döneminde vergilere konu olan tuz üretimi imparatorluğun son dönemlerinde kapitülasyonlar nedeniyle yönetimi reji idaresine geçmiş ve mağaradan elde edilen tuz gelirlerine el konulmuştur.

Mağara büyük bir kamyonun girebileceği dar bir girişten sonra modern karayolu tünellerini andıran bir çok galeriden oluşmaktadır.İçerisinde tırların dolaşabildiği mağarayı gezen ziyaretçiler  8 kilometre uzunluğunda , 800 dönüm bir alana sahip galerilerin muhteşem atmosferinden kendilerini alamamaktadır.Aynı zamanda İl Nüfusunu alabilecek doğal sağlam bir sığınak görünümündedir.

Mağaranın diğer ilginç görüntülerinden biriside cesedi 200 yıldır bozulmadan kalan ölü eşektir.Daha önce yeni ölmüş gibi hiç bozulmadan duran eşek cesedi MTA tarafından MTA Müzesine konulmak üzere götürülmüş, ceset bozulmaya başlayınca yine eski doğal ortamı tuz mağarasına getirilerek konulmuştur.Eşek cesedi mumyalanmış gibi bozulmadan tuz mağarasında durmaktadır.

Hava Durumu